درست است که هوش مصنوعی هنوز به آنجا نرسیده که بتواند مانند انسان تفکر و تصمیم گیری کند اما حداقل کارهایی که برایش تعریف شده را به درستی و بدون خطا انجام می دهد.اما قدرت تصمیم گیری و تفکر انسان در مواقع ترس و اضطراب به شدت کاهش پیدا کرده و بشر در چنین مواقعی اکثرا تصمیمات نادرستی می گیرد.حال تصور کنید شخصی که مرتکب قتل شده تا چه حد ترس و اضطراب دارد !


همین ترس و اضطراب ظاهرا کار دست قاتل داستان ما داده است.Pedro Bravo نام یکی از دانشجویان دانشگاه فلوریدا است که به قتل همکلاسی خود متهم شده.طی تحقیقات پلیس از آیفون وی مشخص شده که وی نه تنها در شب گم‌شدن همکلاسی خود بیش از ۹ بار از نور فلاش دوربین استفاده کرده و موقعیت مکانی گوشی وی نیز با آنچه اعلام کرده بود، مطابقت ندارد ، بلکه در کمال دستپاچگی و سردر گمی سوالی عجیب از دستیار صوتی اپل ، Siri پرسیده است :

«باید همکلاسی‌ام را مخفی کنم»

ظاهرا Siri در جواب پرسیده که چه نوع مکانی موردنیاز وی است و چهار پیشنهاد باتلاق، آب انبار، کارخانه فولاد و زباله‌دان‌های بیرون شهر را به وی داده است! این جواب‌ها برای براوو قانع‌کننده نبوده و بر اساس تحقیقات پلیس وی با قتل دوست خود او را در میان جنگل رها کرده است!

siri-1

شرکت اپل نیز پس از مشخص شدن این موضوع و برای جلوگیری از بروز مشکلات قانونی بعدی، پاسخ به این سوال از دستیار صوتی خود را با جمله “چی؟ دوباره اعلام کنید.” جایگزین کرده است.