بخش ۲:

تشریح عملیات و چگونگی شهادت فرماندهان 


بر اساس بیانیه حزب الله لبنان، اسامی شهدای لبنانی از این قرار است:
۱ـ شهید فرمانده محمد احمد عیسى “ابو عیسى”
متولد: عربصالیم ۱۹۷۲ م / متأهل / ۴ فرزند
۲ـ شهید جهاد عماد مغنیه “جواد”
متولد: طیردبا ۱۹۸۹ م / مجرد
پدر ایشان شهید «عماد مغنیه» معروف به «حاج رضوان» از فرماندهان ارشد حزب‌الله لبنان بود که در ۲۳ بهمن ۸۶ در انفجاری تروریستی در دمشق به شهادت رسید.
۳ـ شهید عباس ابراهیم حجازی ” سید عباس”
متولد: الغازیه ۱۹۷۹ م / متأهل / ۴ فرزند
۴ـ شهید محمد علی حسن ابو الحسن “کاظم”
متولد: عین قانا ۱۹۸۵ م / مجرد
۵ـ شهید غازی علی ضاوی “دانیال”
متولد: الخیام ۱۹۸۸ م / متأهل / یک پسر
۶ـ شهید علی حسن ابراهیم “ایهاب”
متولد: یحمر الشقیف ۱۹۹۳ م / مجرد


روزنامه کویتی «الرأی» فاش کرد که رژیم صهیونیستی بخوبی می‌دانست گروهی که در روز یکشنبه (28 دی ) در «قنیطره» واقع در جنوب سوریه هدف قرار داد، چه کسانی بودند و «محمد علی الله دادی» سردار ایرانی را توسط رصد  یک «خط تلفن» سوری رهیابی می‌کرده است.

الرأی افزود: الله‌دادی اواخر سال گذشته (2014) برای بر عهده گرفتن مسئولیت خود به سوریه رفته و در آنجا این خط همراه را دریافت کرده بود. وی به شکل مستمر میان پایگاه‌های مختلف در تردد بود و این اولین بازدید وی از قنیطره نبوده است.

بر اساس این گزارش هدف اصلی حمله رژیم صهیونیستی «جهاد» فرزند «عماد مغنیه» نبوده است بلکه هدف اصلی اسرائیل شهید الله دادی بوده است.

الرأی نوشت: اینکه اسرائیل اعلام کرده است که از وجود ژنرال ایرانی بی‌اطلاع بوده، فریب‌کاری است و در واقع سر خود را زیر برف کرده است.

این منابع افزودند: اسرائیل اعتقاد داشت می‌تواند به صورت مستقیم از مسئولیت فرار کند حتی اگر به شکل مستقیم به آن اعتراف کند زیرا اقدام نظامی او در خاک ایران نبود بلکه در اراضی سوریه اتفاق می‌افتاد که به آن تعرض کرده بود.

این روزنامه کویتی افزود: فرمانده الله‌دادی حدود یک ساعت و نیم قبل از وقوع حمله در قنیطره، دمشق را ترک کرده بود و این مزان کافی بود تا کمیته امنیتی اسرائیل کاملا آگاه شود چه کسانی در گروه هدف قرار داده شده، هستند. بنابراین اعتقاد رایج در محافل ایران آن است که فرار اسرائیل از مسئولیتش در این قضیه را نباید جدی گرفت.

منابع یاد شده در ادامه گفت‌وگو با روزنامه الرای کویت ادامه گفتند: ایران خوب می‌داند که فعلا امکان ندارد به صورت یک حمله متقابل پاسخ اسرائیل را بدهد و بهتر آن است که دوراندیشانه عمل کند. به این معنا که ایران ابتدا استحکامات خود را در طول نوار «جبل الشیخ» و قلمون و کوه‌های الشرقیه (به عنوان سلاح راهبردی‌اش که خارج از دسترس اسرائیل است) تا قنیطره و جولان را افزایش می‌دهد، مناطقی که مکان عملیات مقدماتی برای مقاومت و حزب‌الله هستند.

الرأی افزود: در ماه می 2104 از روی کار آمدن «حزب الله سوریه» منتشر کردیم . گروهی که اعلام کردیم تمام اعضای آن سوری هستند . این گروه برای وظایف محدود شکل گرفت و قصد نداشت جای هیچ نیروی دیگری را بگیرد بلکه برای اقدامات محرمانه و به شکل جنگ چریکی تشکیل شد.

بر اساس تقویم منابع نزدیک به «محور بازدارنده» آنچه در قنیطره اتفاق افتاد آنطور که برخی اعتقاد دارند کاری سطحی نبود بلکه اسرائیل به خوبی می‌فهمد حزب‌الله خط عملیاتی «الناقوره- قنیطره- جولان» را یک خط عملیاتی واحد می‌داند و انجام عملیات «حزب الله سوریه» حتمی است و فقط مسأله زمان مطرح است.

الرأی سپس اعلام کرد اینکه پس از حمله اسرائیل به گروه مذکور در قنیطره، نیروهای حزب‌الله سوریه در طول مرزها مستقر نشدند دلیلش آن بود که هنوز معارضان مسلح سوریه در طول مرزهای سوری-اسرائیلی هستند و نظام سوریه و متحدان آن می‌دانند رهایی از آنها آسان نیست و به یک یا دو سال و یا بیشتر زمان نیاز دارد.

در حمله روز یکشنبه علاوه بر جهاد مغنیه و شهید الله دادی، 5 عضو دیگر حزب‌الله نیز به شهادت رسیدند.


بخش ۳:

واکنش رژیم صهیونیستی و همراهانش 

به دنبال تایید رسمی خبر شهادت این سردار ایرانی در گلوله بارانِ «قنیطره»، رو روزنامه پرمخاطب صهیونیستی، اقدام به درج عکس و مطالبی درباره این شهید نمودند. در زیر، تصویر صفحه ی اول این دو مطبوعه‌ی صهیونیستی دیده می شود:

سردار شهید «الله دادی» در مطبوعات صهیونیستی


سردار شهید «الله دادی» در مطبوعات صهیونیستی


«جن ساکی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز چهارشنبه (دیروز) خود حاضر به محکوم کردن حملات رژیم صهیونیستی به بلندی‌های «جولان» نشد که به شهادت «محمد علی الله‌ دادی» فرمانده ایرانی و «جهاد مغنیه» پسر «عماد مغنیه» منجر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی «وزارت خارجه آمریکا»، یکی از خبرنگاران آمریکایی در این نشست خبری از ساکی پرسید که آیا اظهارنظری درباره حملات اسرائیل در تپه‌های جولان که به شهادت فرمانده ایرانی و پسر عماد مغنیه شد، ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به وی گفت: «من جزئیات بیشتری برای صحبت کردن در اینباره ندارم».

خبرنگار آمریکایی ادامه داد: درست، نتیجه این حمله، خواه هر آنکس که آن را انجام داده باشد، به نظر دولت آمریکا یک عمل خوب بوده یا بد»؟

ساکی در پاسخ به او از دادن جواب درست طفره رفت و فقط گفت: من فکر می‌کنم، نظرمان را درباره طیفی از موضوعاتی که مربوط به این گزارشات می‌شود، می‌دانم. مسئله نقش حزب‌الله را می‌دانم. مداخله مخربانه حزب‌الله از دور بسیار معروف است. به طور قطع جزئیات این رخداد (حمله صهیونسیت‌ها به بلندی جولان) هنوز توسط بسیاری از افراد تأیید نشده است و من قصد ندارم بیش از این در اینباره گمانه‌زنی کنم.

با اینحال خبرنگار مجدداً ادامه داد: مقامات ایرانی آشکارا اعلام کردند که یکی از فرماندهان آنها کشته شده است و مراسم تدفین گسترده‌ای برای او در تهران برگزار کردند و حزب‌الله نیز اعلام کرد که جهاد مغنیه کشته شده است.....»

جن ساکی سخنان او را قطع کرد و ادامه داد: «بله ولی هنوز بقیه آن را تأیید نکرده‌اند».

خبرنگار با اشاره به اینکه ایران شهادت فرمانده ایرانی را تأیید کرد است گفت که اینها همه جزئیاتی است که ارائه شده است، آیا دلیلی برای تردید وجود دارد؟

ساکی پاسخ داد: نه، من چنین چیزی نگفتم. اما هنوز بقیه جزئیات آنچه را که رخ داده است یا اینکه این اقدام اسرائیل بوده است را تأیید نکرده‌اند. این چیزی است که من می‌گویم. من نظر خاصی درباره پیامد یا فراتر از آن ندارم.

با اینحال هرچه خبرنگاران خواستند موضع محکم دولت آمریکا در قبال این حادثه را بفهمند، ساکی از پاسخ طفره رفت و تنها گفت: فکر می‌کنم که من این حقیقت را تأیید کردم که ما برای مدت‌ها است که معتقدیم که حزب‌الله نقش مخربی را ایفا می‌کند. ما مداخله مستقیم آنها را محکوم می‌کنیم. این به طور قاطعانه دیدگاه ما است. فکر نمی‌کنم بخواهم چیز بیشتری به آن اضافه کنم.

با اینحال سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عملیات شهادطلبانه یک فلسطینی که روز گذشته ۱۱ صهیونیستی را با چاقو زخمی کرد، محکوم کرد و گفت: من به طور قطع این اقدام را محکوم می‌کنم.

در عین حال، آویگدور لیبرمن وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با رادیو اسرائیل مدعی شد که ارتش اسرائیل حمله به قنیطره را انجام نداده است.

این سخنان در شرایطی مطرح می‌شود که صهیونیست‌ها در دو روز گذشته پس از بیانیه شدید فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره پاسخ به صهیونیست‌ها مدعی شده‌اند که در حمله خود از حضور فرمانده سپاه پاسداران و فرماندهان حزب الله لبنان در خودرو هدف قرار گرفته اطلاع نداشته‌اند.

در همین زمینه «یعقوب عمیدرور» ژنرال اسرائیلی نزدیک به کابینه بنیامین نتانیاهو اعلام کرد که مقامات صهیونیستی هنگام اجرای عملیات قنیطره، اطلاعاتی درباره حضور «محمد علی الله دادی» سردار ایرانی در قنیطره سوریه در دست نداشتند.

یک منبع امنیتی صهیونست هم روز سه‌شنبه به خبرگزاری «رویترز» گفته بود که این رژیم در حمله به جنوب سوریه، قصد نداشته فرمانده ایرانی را هدف قرار دهد و تصور می‌کرده به گروهی از نیروهای سطح پائین حمله کرده است. 

یک مفتی تکفیری سعودی، از شهادت “جهاد مغنیه” فرزند شهید “عماد مغنیه” در حمله تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی، ابراز شادمانی کرد.

 

به نقل از سایت خبری “المرصد”، “محمد البراک” که عضو گروه موسوم به “انجمن علمای مسلمان” است، با اعلام این موضوع در صفحه تویتر خود تأکید کرد: “حتی اگر قاتل اسرائیل باشد، این امر (شهادت مغنیه) باعث شادمانی است”.
این مفتی تکفیری سعودی که یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه “ام القری” در مکه مکرمه است، در اظهاراتی توهین آمیز شیعیان را “رافضی” خواند و گفت: “هنگامی که رافضی ها به دست یهودیان کشته می شوند ما خداوند را شکر می کنیم .. زیرا رافضی ها بسیار خطرناکتر از یهودیان هستند.”

محمد البراک مفتی سعودی

محمد البراک مفتی سعودی


عذرخواهی صهیونیست‌ها از ایران؛
روزنامه صهیونیستی هاآرتص، به نمایندگی از رژیم صهیونیستی با عذرخواهی از ایران، خواهش کرد که در قبال شهادت فرمانده ایرانی هیچ اقدام تلافی‌جویانه‌ای انجام ندهد.
 روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» در نوشتاری با موضوع حمله ارتش صهیونیستی به نیروهای حزب الله لبنان که منجر به شهادت شماری از فرماندهان مقاومت شد، نوشت: «یک منبع امنیتی (رژیم اشغالگر) اسرائیل به خبرگزاری رویترز گفته است که این رژیم در حمله به جنوب سوریه، قصد نداشته فرمانده ایرانی را هدف قرار دهد و تصور می‌کرده به گروهی از نیروهای سطح پائین حمله کرده است.»

«هاآرتص» با تکرار اظهارات این مقام صهیونیستی، بطور رسمی آن را "عذرخواهی" رژیم اشغالگر اسرائیل توصیف کرد و افزود: به نظر می‌رسد این منبع ارشد امنیتی (رژیم اشغالگر) اسرائیل با هدف «جلوگیری از بروز هرگونه تنش با ایران و گروه حزب‌الله لبنان» این اظهارات را مطرح کرده است.

هاآرتص: این یک عذرخواهی رسمی است/ باور کنید اشتباه کردیم

این روزنامه با اشاره به حاکم شدن وحشت در سراسر سرزمین های اشغالی، نتانیاهو را باعث به خطر افتادن ساکنان و موجودیت این رژیم توصیف کرد و نوشت: اکنون هیچکس نیست که از نتانیاهو نخواهد که به هرترتیبی که شده، خشم حزب الله و ایران را فروبکاهد.

در حمله روز یکشنبه بالگردهای توپدار رژیم‌ صهیونیستی به منطقه «قنیطر» واقع در جنوب سوریه، سردار سرتیپ پاسدار «محمدعلی الله دادی» به همراه شماری از اعضای حزب‌الله لبنان به شهادت رسیدند.

عذرخواهی صهیونیست‌ها از ایران

منبع رژیم اشغالگر مورد استناد رویترز در پاسخ به این پرسش که آیا تل‌آویو انتظار اقدامات تلافی‌جویانه ایران یا حزب‌الله را دارد، گفت: «پاسخ آن‌ها تقریبا قطعی است. انتظار آن را داریم؛ اما می‌توان در نظر گرفت که شکل‌گیری تنش گسترده، به نفع هیچ‌یک از طرف‌ها نیست.»

هاآرتص همچنین در حساب توئیتری خود با انتشار تصویری از سردار «قاسم سلیمانی» در ذیر این مطلب نوشت: «ما فکر می کردیم در حمله به سوریه نظامی رده پایین را نشانه رفته ایم؛ نه یک فرمانده ایرانی را.»